+0086 135 6738 5757

Nyheter.
Yitai stickning

Vi är dedikerade till att utveckla och tillverka stickat tyg från allra första början.

Hur man väljer rätt GSM för prestandastickade tyger i sportkläderproduktion

2026-11-06
En 145 gsm singeltröja och en 260 gsm interlock kan båda lämna kvarnen märkta som prestandastickat tyg, och bara en av dem kommer att klara ditt passformstest. GSM är det första numret att fixa i en sportklädestrosa eftersom det ställer in opacitet, drapering, återhämtning efter stretch, utskriftstydlighet och kostnaden för varje färdig bit. Köpteam som låser GSM, elastaninnehåll och krympningstolerans innan det första provet tar rutinmässigt bort två utvecklingsomgångar från en säsong.

Vad GSM faktiskt mäter i en färdig stickad

GSM är massan per ytenhet för en konditionerad, färdig stickning, angiven i gram per kvadratmeter och mätt enligt ISO 3801 eller ASTM D3776. Det är den snabbaste tillgängliga prediktorn för hur en stickad kommer att täcka kroppen, hänga från axeln och prisa ut per plagg.

Fyra variabler anger antalet: garnantal, öglelängd, stygntäthet och efterbehandling. En singeltröja stickad av 32s kammad bomull med en öglelängd på 2,9 mm och en densitet på 16 banor per centimeter slutar nära 150 gsm. Förkorta öglan till 2,6 mm utan att byta garn och samma maskin ger ett tätare, tyngre tyg, eftersom stickade öglor låser sig snarare än korsar, så små densitetsförändringar flyttar vikten snabbt.

Efterbehandling flyttar figuren en andra gång. Skurning, färgning, stentring och komprimering slappnar av öglestrukturen, så en tjock del på 150 gsm slutar vanligtvis mellan 158 och 168 gsm, en förskjutning på 5 till 12 procent. Borstning, peaching och fleecehöjning tillför massa på ytan. En inköpsorder som endast nämner greige vikt lämnar köparen exponerad för en färdig rulle som är tyngre, mindre elastisk och dyrare än vad man antog.

Arbetsdefinition: färdig GSM är massan per kvadratmeter av en sticka som har klarat färgning, torkning och komprimering, mätt på ett prov konditionerat vid 20 grader C och 65 procent relativ luftfuktighet. ISO 3801 och ASTM D3776 tillåter en tolerans på 5 procent per prov, och de flesta klädprogram accepterar ett band på 5 procent per rulle.

GSM-banden som passar varje sportkategori

Fem viktband täcker huvuddelen av produktionen av sportkläder: 110-140 gsm för löpning och bana, 140-180 gsm för träning och cykling, 165-200 gsm för teamtröjor, 190-240 gsm för kompressions- och baslager, och 220-260 gsm för yogaträningar och 220-260 gsm för höga leggings. Det är möjligt att flytta utanför ditt kategoriband, men det tvingar vanligtvis fram en förändring av stickad struktur, elastanhalt eller finish för att skydda samma prestanda.

Typiska färdiga GSM-band för stickade sportkläder efter plaggkategori, struktur och prestanda
Plaggskategori Typiskt färdig GSM Vanlig stickad struktur Främsta anledningen till bandet
Löpsinglet, tävlingsväst 110-140 Single jersey, mesh Luftflöde med minsta bärvikt
Cykeltröja, triathlontröja 140-170 Singeltröja, piké Transporthastighet plus stabilitet i bakfickan
Träningströja, gymtop 150-180 Singeltröja, piké interlock Opacitet utan bulk under studiobelysning
Fotboll och rugbytröja 165-200 Interlock, piké Utskriftsskärpa och nötningslivslängd
Kompressionsbasskikt 190-240 Interlock med 15-20 procent elastan Graderat tryck och återhämtning
Yogaleggings och tights 220-260 Interlock, ribb, dubbelstickning Squatsäker opacitet med 4-vägsstretch
Badkläder och badkläder 190-220 Varpstickning, nylon och elastan Klorbeständighet och formbeständighet

Välj band från plaggets exponering, inte från tygets pris. En fotbollströja i 165-200 gsm bandet bär sublimeringstryck på mörka baser utan bläck som sitter på ett öppet nät, medan en 130 gsm enkel tröja skulle synas igenom första gången en spelare lyfter båda armarna.

30000
Teamtröjaspecifikationer för axel- och ryggpaneler sätter vanligtvis 30 000 gnidningar på ISO 12947-2 Martindale-testet, vilket en 165-200 gsm interlock når mer tillförlitligt än en 140 gsm singeltröja.
FOOTBALL JERSEYS FABRIC KF000411 FOTBOLLTRJÖJA TYG KF000411 PRESTANDA KNIT MATT & PLAIN HT045 Visa produkt →

Haining Yitai Knitting Co., Ltd, en prestationsstickad leverantör baserad i Haining, Zhejiang, publicerar vikt-, struktur- och sträckdata för sina sortiment av activewear tyger , som låter en köpare jämföra band innan de begär ett prov.

Läser GSM tillsammans med stretch, garnräkning och återhämtning

GSM ensam förutsäger aldrig passform. Två 220 gsm förreglingar kan skilja sig med 30 procent i längdsträckning om den ena bär 12 procent elastan och den andra 18 procent, och versionen med högre elastan kommer att återhämta sig snabbare efter en knäböj, en sprint eller en hel dags slitage.

Tre specifikationer reser med vikten och bör skrivas in i samma dokument:

  • Elastaninnehåll. Lätt stretchtoppar sitter på 5-8 procent, leggings och tights på 12-18 procent, badkläder på 18-22 procent.
  • Stretch och tillväxt. ASTM D2594 täcker power stretch stickningar och ASTM D4964 täcker elastomera tyger; en 4-vägs stretchstickning bör hålla tillväxten på 5 procent eller mindre efter fem cykler.
  • Antal garn. En 220 gsm interlock i 40-talsgarn känns märkbart mjukare än samma vikt i 24s, och båda kan anges som 220 gsm.
Vikt är budgeten; stretch är beteendet. Fixa GSM-bandet först, justera sedan elastanhalten och garnräkningen tills tyget klarar både passformstestet och tillväxttestet.

Handkänsla, pilling och drapering följer samma logik. En stickning byggd av finare garn med högre stygntäthet läser smidigare i intervallet 210-230 gsm än en grövre stickning med samma vikt, och den motstår pilling till grad 4 på ISO 12945-2-testet mer konsekvent. Köpare som enbart anger vikt slutar med att godkänna ett tyg som uppfyller antalet och missar plagget.

PERFORMANCE KNIT MATT & PLAIN HT045 PRESTANDA KNIT MATT & PLAIN HT045 PRESTANDA KNIT MATT & PLAIN HT045 Visa produkt →

Vikt, garnantal och elastanprocent samspelar olika i varje slutanvändning, och uppdelning av vikt, elasticitet och spandexval visar hur samma 240 gsm mål löser sig i tre olika konstruktioner beroende på plagg.

Hur viktökning förändrar fukttransport, opacitet och hållbarhet

Att höja GSM från 150 till 220 köper opacitet, formbeständighet och nötningslivslängd, och det kostar torkhastighet: kapillärkanalerna per ytenhet minskar när stygntätheten ökar, så en 190-240 gsm förregling flyttar flytande fukt långsammare än en 140 gsm öppen singeltröja när båda är testade 1-testade tröja.

Lättare stickat, 110-180 gsm

  • Snabbare torkning och högre luftgenomsläpplighet
  • Lägre opacitet, så ett foder eller högre stygntäthet kan behövas
  • Mer stretch per gram elastan
  • Fler löpmeter per kilogram och lägre kostnad per meter
  • Bäst för varma, fuktiga förhållanden och sporter med hög effekt

Tyngre stickningar, 190-260 gsm

  • Högre opacitet och bättre formbevarande
  • Renare utskriftstäckning på mörka underlag
  • Mer nötningsmotstånd vid axel-, höft- och knäkontaktpunkter
  • Högre kompression och återhämtning för tights och baslager
  • Långsammare torkning och högre kostnad per meter

Färdiga GSM-band efter sportkategori, övre gräns på en 260 gsm skala

Löpande singel
110-140
Cykeltröja
140-170
Lagsporttröja
165-200
Kompressionsskikt
190-240
Yoga leggings
220-260
Staplar visar den övre gränsen för varje band mot en 0-260 gsm skala.
Tyngre är inte automatiskt bättre. En 260 gsm yoga interlock som inte klarar tillväxttestet med 9 procent påsar vid knäet inom en säsong, och handkänslan på provbordet kommer inte att förutsäga det.

Sex kontroller innan du förbinder dig till bulkvikt

Varje GSM-beslut bör verifieras på den färdiga rullen, inte på den greige partiet eller provkortet: ett skärtest, ett tvätttest, ett sträcktest, ett fukttest, ett färgbeständighetstest och en förseglad referensrulle tar tillsammans cirka tio arbetsdagar och förhindrar de fel som kostar en hel färgsats.

  1. Skärtesta den färdiga rullen. Använd en 100 kvadratcentimeter dyna, ta fem prover per rulle och registrera den konditionerade vikten enligt ISO 3801.
  2. Testa dimensionsstabilitet. Kör tre tvättcykler vid 40 grader C enligt ISO 6330, och håll sammandragna stickor till maximalt 5 procents längdkrympning.
  3. Mät stretch och tillväxt. Använd ASTM D2594 för power stretch stickningar och ASTM D4964 för elastomera tyger, med tillväxt på 5 procent eller mindre efter fem cykler.
  4. Bekräfta fuktbeteendet. Kör AATCC 195 eller ISO 13029 och registrera uppsugningsriktningen, vilket spelar roll på 4-vägs stretchtights där vätska kan strömma mot linningen.
  5. Kontrollera färgäktheten där plagget bor. ISO 105-E04 för svett och ISO 105-E03 för klorerat poolvatten med 50 mg per liter på badkläder.
  6. Försegla referensprovet och testa en rulle per färgsats mot det innan du skär.
BLACK QUICK DRY FABRIC HT1337 SVART QUICK DRY TYG HT1337 PRESTANDA KNIT MATT & PLAIN HT045 Visa produkt →

Snabbtorkande program i 150-190 gsm-bandet är de mest känsliga för viktavvikelse, eftersom en 6-procentig ökning av GSM minskar den tillgängliga ytan för avdunstning och förskjuter torktiden längre än de påståenden som är tryckta på hängetiketten.

Kostnad, avkastning och det verkliga priset för extra vikt

Konvertera GSM till löpmeter per kilogram före förhandlingspris: vid 160 cm användbar bredd ger 180 gsm 3,47 meter per kilo och 260 gsm ger 2,40 meter, så samma leggingsprogram köper 31 procent färre meter från det tyngre tyget.

288
gram per löpmeter vid 180 gsm och 160 cm
3.47
meter per kilogram vid 180 gsm
416
gram per löpmeter vid 260 gsm och 160 cm
2.40
meter per kilogram vid 260 gsm
Eftersom avkastning och vikt rör sig tillsammans, ändrar en viktavvikelse på 10 procent konsumerad meter per plagg med ungefär 10 procent. Skriv in det färdiga GSM-bandet och testmetoden i inköpsordern, så stannar kostnaden per plagg där kostnadsbladet har lagt det.

Två inköpsvanor skyddar marginalen. Be först om GSM-data på den färdiga rullen från samma färgämne som du kommer att få. För det andra, pris per löpmeter och kilogram samtidigt, så en viktavvikelse på en enhet dyker upp direkt istället för vid skärbordet.

Ringer det sista GSM-samtalet

Betyder en högre GSM alltid en bättre prestandastickning?

Nej. En 260 gsm interlock med 10 procent elastan kan misslyckas i ett knäböjstest som en välbyggd 220 gsm interlock klarar, eftersom opacitet och återhämtning beror på stygntäthet, garnantal och elastanhalt lika mycket som på massa. Bedöm vikten inom dess kategoriband, inte över banden.

Vilken GSM ska en fotbolls- eller rugbytröja vara?

Placera teamtröjor mellan 165 och 200 g/m2 i interlock- eller pikékonstruktion. Det bandet ger tillräckligt med densitet för klarhet i sublimeringstrycket på mörka baser och tillräckligt med kropp för att nå 30 000 gnidningar på ISO 12947-2 Martindale-testet på axel- och ryggpanelerna.

Är 180 gsm eller 220 gsm bättre för yogaleggings?

Använd 220-260 gsm för fullängdsleggings med 12-18 procent elastan, vilket är där knäböjssäker opacitet håller i sig under studiobelysning. En singeltröja på 180 g/m2 fungerar för toppar och lättare korta tights men syns ofta igenom om den inte är laminerad eller stickad med högre stygntäthet.

Hur mycket kostar en ökning på 20 g/m2 att byta tyg per plagg?

Vid 160 cm bredd ger en flyttning från 180 gsm till 200 gsm droppar från 3,47 till 3,13 meter per kilogram, cirka 10 procent färre meter, så tygförbrukningen per plagg stiger med cirka 11 procent vid oförändrat kilopris.

Den pålitliga sekvensen är band först, struktur andra, elastan tredje, verifiering fjärde. Fixa GSM-sortimentet från sporten, välj den stickade strukturen som når den, justera stretch och garnräkning för handkänslan, bekräfta sedan varje nummer på en färdig rulle innan bulkordern släpps.

Feature Products